Чувства и емоции

– Как се чувствате?
– Добре?
– Ок?

“Добре” и” Ок” не са чувства и не отговарят на въпроса какво наистина чувствате в момента.

Емоциите и чувствата са понятия, които се споменават толкова често в ежедневието ни, че съвсем сме забравили да ги погледнем детайлно и да надникнем отвъд  клишето. Този текст има за цел да ни припомни онова, което винаги сме знаели.

Думата емоция или emotion, буквално означава движение на енергията отвътре навън или иначе  казано, тя ни задвижва в посоката на нашите потребности.

Емоциите се зараждат и обработват в лимбичната система, която е  емоционално-когнитивната част от нашия мозък. Това означава, че емоциите са зависими от сензорната информация, която идва от кожата, очите, ушите или всичко, което виждаме, докосваме и чуваме. Това ги прави преходни и непостоянни. Възникват автоматично, неосъзнато и утихват без да е необходима външна намеса. Основните, базови емоции са:     

РАДОСТ, ИЗНЕНАДА, ГНЯВ, ТЪГА, СТРАХ, ОТВРАЩЕНИЕ.

Реално те са много повече и имат различни нюанси. Психологът Робърт Плъчик разработва едно от най-популярните колела на емоциите. Ако внимателно следите страницата ни, ще имате възможността да се запознаете с него и да откриете колко е важно управлението на емоциите, за да живеем по-добре и да сме емоционално здрави.

Няма лоши емоции. Не е по-ценно да си щастлив, отколкото тъжен. Всяка една ни мотивира да действаме. Ако я задържим, това повишава тревожността и риска емоцията да излезе през тялото под формата на симптом. Дори и да не успеем в определен момент да изразим директно емоцията, можем да напишем писмо или да отидем на танци. По този начин човек не потиска своите емоции, а им позволява да излязат наяве по социално приемлив начин.

Чувство –  произлиза от думата: “чувам” – да чувам себе си и другите. Чувствата са устойчиви и субективни по природа. Те се формират в социалната среда. Преживяваме едно и също събитие по различен начин. Когато емоцията премине, ние дълго време след това можем да останем в едно и  също чувство. Например, ако някой ме е подразнил в момента, емоцията е гняв, но чувството ми към този човек е любов.

Когато чувстваме, а не мислим, ние никога няма да сгрешим. Не бъркайте емоциите и чувствата с мислите. Обърканият човек, често го прави! 

Автор : ЦВЕТЕЛИНА ДИМИТРОВА

Цветелина Димитрова е аналитичен психотелесен терапевт под супервизия, който съчетава в своята работа психотелесните усещания, разбирайки триединството ум, душа и тяло. Тя има силен интерес към терапевтичния потенциал на театротерапията и хумора.